• +48 886 292 292
  • +48 666 200 240
  • +48 608 189 368

Porsche Panamera - przebój 2009 ?

(2011-09-29)


      Porsche nie było zbyt hojne. Przynajmniej na razie koncern ograniczył się do przekazania paru podstawowych informacji i kilku zdjęć gotowego auta. Jaka więc będzie Panamera? Nietypowa. Tak w jednym słowie można by opisać najnowszy model. Niektórzy auto określali mianem 4-drzwiowego sedana. Ale teraz już wiemy, że to... Właściwie trudno jednoznacznie opisać, czym jest Panamera. Mnie przypomina hatchbacka, ale zapewne znajdą się i tacy, którzy dostrzegą w niej coś na wzór Mercedesa CLS.

     Stylistyka nowego modelu z pewnością będzie budzić największe kontrowersje. Najspokojniej prezentuje się przednia cześć nadwozia. Widać w niej nawiązania do 911-ki, ale i także do Carrery GT. Linia boczna to juz zupełnie inna bajka. Dynamiczny profil w założeniu miał przypominać coupe i kończyć się zgrabnym tyłem. Niestety styliści nie zbyt dobrze poradzili sobie z tą częścią nadwozia. I pewnie dlatego najnowsze Porsche z profilu przypomina bardziej wieloryba, niż 911.

    Również sam tył nie jest przykładem finezji i porywającego designu. Można by rzec, że jego styl prezentuje nijaki charakter. I to mój główny zarzut do tego auta. Nijakość. W porównaniu z prototypowymi jeszcze: Astonem Rapide i Lamborghini Estoque, Panamera wygląda jak ubogi krewny. Niby ma wdzianko od porządnego krawca, ale sam krój i styl wyglądają co najwyżej poprawnie. Pierwsze zauroczenie nowością po niedługim czasie może przerodzić się w zwykłą obojętność.

     Niestety producent jak na razie nie ujawnił zdjęć wnętrza. Nierozstrzygnięta więc pozostanie zagadka, czy ujawnione niedawno szpiegowskie fotki wnętrza, notabene przypominającego połączenie telefonu komórkowego z kredensem, były prawdziwe. Za to możemy Wam powiedzieć jakimi wymiarami legitymuje się nowy model. Długość wynosi 4970 mm, wysokość 1418 mm, a szerokość 1926 mm. Wnętrze pomieści cztery osoby, które podróżować będą na oddzielnych fotelach. Nie wiemy też ile wynosić będzie pojemność bagażnika.

      Tym, co najbardziej interesuje wielu fanów są silniki. Jak zapowiada Porsche, do napędu posłużą 6- i 8-cylindrowe jednostki. Ich moce mają wynieść od 300 KM do 500 KM. Napęd przekazywany będzie na tylne koła za pomocą 6-biegowej skrzyni manualnej, bądź 7-stopniowego automatu PDK. Do każdej wersji dostępny będzie opcjonalnie napęd 4x4, w najmocniejszej odmianie znajdziemy go w serii.

      Porsche planuje sprzedać na początku 20 tysięcy sztuk Panamery rocznie. Oficjalna premiera ma się odbyć na wiosnę 2009 roku. Pozostaje tylko pytanie czy kontrowersyjna stylistyka nie przeszkodzi autu w sukcesie? Nie od dziś wiadomo, że dobry wygląd to połowa sukcesu. Chociaż przykład Cayenne pokazuje, ze niekoniecznie.

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce prywatności » .

Zamknij